bah_1

Úspešný Challenge Bahrain, 1 000 000 dolárov a nová prestížna séria

Séria Challenge tento rok priniesla triatlonovému svetu nebývalú mikulášsku nádielku. Inauguračný Challenge Bahrain s pol miliónom dolárov v prize money spravil vo svete dlhého triatlonu slušný rozruch. Keď prvé tri ženy a prví traja muži obľúbeného Challenge Roth dostali na vyhlásení výsledkov obálku s osobným pozvaním do Bahrajnu od samotného šejka Saqera bin Salman Al Khalifa, predsedu bahrajnskej triatlonovej únie, ich nadšenie a zároveň závisť ostatných oceňovaných na pódiu bola nehraná. Po včerajších vydarených pretekoch, na adresu ktorých nebolo šetrené slovami chvály, na slávnostnom vyhlásení výsledkov prišla ďalšia veľká správa – arabský svet chystá Challenge Triple Crown – sériu troch triatlonov na objemoch polovičného ironmana s veľkým finále na Challenge Bahrain v decembri 2015. Pretekári jasajú, WTC (pravdepodobne) tuho premýšľa..

Viacerí triatlonisti sa nechali počuť, že Bahrajn bude pre nich ako druhé Majstrovstvá sveta, pretože konkurencia bude porovnateľná. Našli sa však aj takí, ktorí tvrdili, že bude dokonca ešte lepšia. Predsa, stotisíc dolárov pre prvú ženu a prvého muža na objemoch polovičného ironmana je balík, ktorý by nejednému (nielen) pretekárovi spravil radosť. Interpretujúc tento postulát, najšťastnejšími pretekármi včerajška boli víťazní Nemec Michael Raelert a Dánka Helle Frederiksen. Dalo by sa povedať, že víťazi vzišli zo širšieho poľa favoritov, ale pri takto nabitých pretekoch bolo favoritov viacero a jeden ani nevie, z ktorej strany začať, aby niekoho neurazil..

Aj s českou účasťou

Domáceho fanúšika triatlonu určite potešila správa, že do nabitých štartovných listín sa dostali aj najželeznejší železňák Petr Vabroušek a dvadsiata žena londýnskej olympiády a bývalá česká reprezentantka Radka Vodičková, ktorá tento rok žiarila hádam všade, kam sa pohla. Niekoľko pódií na polovičných ironmanoch kdekade po svete a fantastické šieste miesto na Majstrovstvách sveta Ironman 70.3 ju jasne radili medzi favoritky včerajšieho podujatia. Jej tohtoročné výsledky boli tak neprehliadnuteľné, že si ju dokonca všimla aj samotná ČTA (smiech) –  v ich predštartovnom rozhovore ale Radka prezradila, že bohužiaľ vysoké ambície nemá:

Kdybyste se mě zeptali po MS 70.3, kde jsem měla formu, určitě bych odpověděla jinak. Opravdu bych si věřila na slušný výsledek. Ale teď na konci roku, kdy je to můj poslední závod sezony, je to jiné. Tělu a hlavě se už nechce bojovat. Po závodě Challenge Phuket mi nateklo pravé koleno a nemůžu ohnout nohu více jak do pravého úhlu. Být to normální závod, vůbec bych se nesnažila dát vše do kupy. Ale taková atmosféra a taková mediální pozornost, co se nám tu dostane, to vás žene dopředu. Nechci tuto příležitost zahodit, takže platím velké peníze za fyzioterapeuty zde v Bahrajnu. petr_wVečer mi z kolene vytáhli tři injekce žluto-krvavé tekutiny, takže teď leduji a leduji. Do závodu nastoupím a uvidíme, jak to půjde.

Radka preteky nakoniec nedokončila, čo vzhľadom k jej zdravotnému stavu nebolo prekvapenie. Ostáva nám len veriť, že budúci rok bude mať česká nádej väčšie šťastie – vôbec by nebolo zlé vidieť ju v čelných pozíciách tak atraktívnych pretekov. Petr Vabroušek si tiež vysoké ciele nedával. Bahrajn považoval „len“ za čerešničku na torte vydarenej sezóny. Petr si nakoniec z kategórie odniesol 25. miesto a dušu slovenského triatlonistu môže potešiť fakt, že na včerajších pretekoch sme si Petra mohli privlastniť viac ako kedykoľvek predtým – v oficiálnych výsledkoch má totiž uvedenú krajinu SVK.

bah_2

Preteky plné prekvapení

Vysoko dotované preteky na objemoch polovičného ironmana, konajúce sa na konci sezóny priniesli plno prekvapení. Veľké pole favoritov z rôznych triatlonových vzdialeností v kombinácii s posezónnou únavou sa ukázali ako zaujímavý predpoklad k tomu, aby to s tipovaním prvej trojky nebolo vôbec jednoduché. Napríklad, tí, ktorí očakávali veľké veci od aktuálnych havajských šampiónov, Mirindy Carfrae a Sebastiana Kienleho, ostali pravdepodobne sklamaní. Sebastian nedokončil a Mirinda 16-tym miestom takmer uzatvárala pole klasifikovaných profi žien. Mirinda síce pred pretekmi avizovala, že je ďaleko od svojej top formy, málokto ju však bral vážne. Ako povedala v predštartovných rozhovoroch Caroline Steffen: „S Mirindou treba počítať vždy – je jedno, či si myslí, že je alebo nie je vo forme.“ Prekvapiť mohla aj strieborná medailistka londýnskej olympiády, Lisa Norden – sezónu 2014 jej skomplikovalo zranenie chodidla a nikto presne nevedel, či práve Bahrajn nebude ten zlomový bod, ktorý ukáže jej top formu. Lisin zdravotný stav však očividne stále nie je tam, kde by si ho priala – preteky dokončuje na 13-tom mieste. „Tesne nevíťaznú“ sezónu má za sebou britská ironmanka Rachel Joyce – druhé miesto Challenge Roth, tretie miesto Majstrovstvá sveta Ironman Hawaii, druhé miesto Challenge Bahrain. Jeden by to možno považoval za smolu, ale Rachel bola spokojná. Jodie Swallow bežiacu na druhom mieste predbehla až pár kilometrov pred cieľom a v cieli žiarila: „V ceiľovej rovinke mi padol kameň zo srdca. Ani som nesnívala o lepšom ukončení sezóny 2014. Je to neskutočné.“

Michael Raelert, brat držiteľa najlepšieho svetového ironmanského výkonu oslávil svoj comeback vo veľkom štýle. Dvojnásobný víťaz Majstrovstiev sveta Ironmanu 70.3 sa vďaka tohtoročným víťazstvám na Ironmanoch 70.3 Mandurah a 70.3 Ballarat radil medzi horúcich favoritov. Kto by však nepatril medzi favoritov? Veľkými želiezkami v ohni boli už spomínaný havajský víťaz Sebastian Kienle a minuloročný víťaz Challenge Roth, Luxemburčan Dirck Bockel, ktorí patria medzi najlepších cyklistov medzi triatlonistami dlhých tratí. Ani Sebastian, ani Dirck však preteky nedokončujú. Sklamanie? Pre Sebastiana určite: „Som sklamaný, pretože myslím, že dnes som mal na to, aby som šiel cyklistiku tak dobre ako nikdy predtým.“ Víťaz Challenge Roth, Timo Bracht končí „až“ 24-tý, víťaz Hawaia 2012, Pete Jackobs si po ťažkej sezóne s nezávideniahodnými zdravotnými problémami odnáša 26-te miesto. Prekvapením je druhé miesto Andreasa Dreitza, 23-tieo muža tohtoročných Majstrovstiev sveta Ironman 70.3. Andreas je jediný profík, ktorý sa včera na cyklistickej časti dostal pod dve hodiny. Tretím mužom prvého ročníka Challenge Bahrain je Tim Reed. Michael Raelert si svoje víťazstvo doslova vybehal vynikajúcim polmaratónom za 1:10:19. Michael v cieli nešetrí slovami chvály:

Úprimne, triatlon robím už 20 rokov, videl som veľmi veľa miest, zúčastnil som sa veľmi veľa pretekov, ale Challengu Bahrain je len jeden. Nikdy by som neveril, že niečo takéto je vôbec možné – to ako bolo o nás postarané, lokálna pohostinnosť, ľudia. Je to neskutočné. Toto je ďaleko od akýchkoľvek iných pretekov, ktorých som sa zúčastnil – či to už boli majstrovstvá sveta alebo čokoľvek iné. To, čo sa Bahrajnu podarilo, je jednoducho neuveriteľné.“

Z organizačnej stránky to vyzerá, že Challengu Bahrain sa podarilo nájsť patent na spokojnosť širokého pretekárskeho poľa. Čarovné prostredie, ideálne teploty, uzavreté trate, prebeh národným parkom.. jednoducho, bolo sa na čo pozerať. A nesmieme zabúdať ani na detaily ako napríklad nachystané stoličky v priestoroch štartu – aby ste si pred plávaním mohli trochu oddýchnuť, červené koberce rozprestierajúce sa do diaľav (akoby v očakávaní vzácnej kráľovskej návštevy..). Aj Petr Vabroušek sa na Facebooku podelil o jednu vychytávku: „Pořadatele stále překvapují: kadibudky mají vlastní vytápění, osvětlení i sprchu.“

bah_3

Ako ďalej..?

V Bahrajne pristupujú k veciam maximalisticky. Úspech treba pretaviť do ešte väčšieho úspechu. Na včerajšom dekorovaní víťazov, princ Sheikh Nasser bin Hamad Al Khalifa oznámil plány do budúcnosti – vytvorenie tzv. Challenge Triple Crown, série troch triatlonov na objemoch polovičného ironmana, ktoré ukončí veľké finále – Challenge Bahrain 2015. Do tejto série pribudne dvojica nových pretekov: Challenge Dubai a Challenge Oman. Organizátori sľubujú veľmi slušné prize money obidvoch pretekov, a Challenge Bahrain sa znova chce zapísať do histórie zlatými písmenami, pretože pre jeho Veľké finále sú prisľúbené prize money v celkovej výške jedného milióna dolárov.

Ženy:
1. Helle Frederiksen (DEN) 3:55:50
2. Rachel Joyce (GBR) 3:58:15
3. Jodie Swallow (GBR) 3:58:39
4. Annabel Luxford (AUS) 4:00:17
5. Angela Naeth (CAN) 4:00:48

Muži:
1. Michael Raelert (GER) 3:38:23
2. Andreas Dreitz (GER) 3:39:26
3. Tim Reed (AUS) 3:41:06
4. Eneko Llanos (ESP) 3:42:04
5. James Cummana (RSA) 3:44:29

Kompletné výsledky


Fotogaléria

Photo Credit: Stephen Pond, Charlie Crowhurst/Getty Images for Challenge Triathlon

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com