VEDA

Věda kolem nás

Každý den se setkáváme s jejími projevy, výsledky a závěry. Sdělovací prostředky, prodejci a často i chlapi v hospodě rádi připomenou leckterý vědecký objev či závěr výzkumu, aby podpořili to, co chtějí prosadit, či jen aby se ukázali, že jdou s dobou.

Věda je svým způsobem projev lidského chování a má ve své podstatě divokost, jež uniká obecné pozornosti. A přesto že i my na svých stránkách vědecké závěry publikujeme a novinky, které věda přináší budeme a chceme dál publikovat, naší snahou není udělat z vědy dogma. VIR

Věda tak nezvratně prokázala svou moc a přínos pro lidstvo, že je zdánlivě mimo veškerou kritiku. Na některé věci je však třeba poukázat.

Financováním vědy a co z toho vyplývá se zabývat nebudeme. I když samotný přístup „publikuj, nebo jsi mrtvý“, přináší občas vědecké závěry protichůdné a dost často pochybné, či naprosto zbytečné.

Ve vědě měříme to, co se změřit dá, a ignorujeme vše, co změřit nedokážeme. Jsme schopni sestavit test IQ a sami schválit jeho platnost, ale nedokážeme změřit, jak někdo umí hrát na piano.Chybí nám testy komplexního výkonu. A tak prostě výkonnost ignorujeme a všechny školní prověrky stavíme na standardních dotaznících.

Většina těchto chyb vzniká z přesvědčení, že věda je mnohem vědečtější a logičtější, než je ve skutečnosti. V reálné vědě je spousta tvořivosti, nápadů a poezie. Je to proto, že věda je spíše záležitostí vnímání než analýzy. Ale to si začínáme uvědomovat teprve nyní a jen v určitých oborech, jako například v matematice a fyzice.

Kde dokážeme uplatnit naše stávající vědecké nástroje (nalezení příčiny), dospíváme ke skutečně dobrým výsledkům. Dostali jsme se však do bodu, kdy je třeba navrhnout odlišný styl práce – snad se to již děje.

Photocredit: freedigitalphotos.net WallspapersWide.com

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com