VM

Velká Morava – 40. ročník mikulčické legendy

NNázev „Velká Morava“ poprvé použil byzantský císař a historik Konstantin VII. Porfyrogennetos.  Mikulčice, obec na dohled od Hodonína je sice menší než okresní město, ale na rozdíl od něj je obcí známou, a nebudeme asi příliš přehánět, když napíšeme  že světoznámou.

Velkomoravské Mikulčice jsou zemědělskou obcí, kde se prolíná současnost s dávnou minulostí. V kostele Nanebevzetí Panny Marie spatříte unikátní bytelný oltář z dubových kmenů nalezených v korytě Moravy. Před kostelem stojí barokní sochy sv. Oldřicha a sv. Jana Nepomuckého. Kaple sv. Rocha – národní kulturní památka – u hřbitova je vyzdobena malovaným slováckým žudrem, stejně jako fara a budova obecního úřadu na návsi. Čim jsou ale Mikulčice nepřekonatelné, to je SLOVANSKÉ HRADIŠTĚ  – velkomoravský raně středověký památník z doby 8. a 9. století s rozlehlou akropolí, předhradím a podhradími. Jde o významnou historickou a kulturní památku Velké Moravy s bohatými a velmi cennými archeologickými nálezy.

V Mikulčicích se ocitnete v místech, kde vzniklo nejen Moravské knížectví, ale i kultura. A je to tam cítit stále, ocitáte se v  krajině písní mikulčického rodáka  Františka Hřebačky – Fanoše Mikuleckého, a cítíte,víte , že „Mikulecká dědina“ stále žije. Ta kultura je v genech a když se už v Mikulčicích do něčeho pustí, potom si můžete být jistí, že to bude stát za to, že to bude velké, snad právě proto, že se to zrodilo na území Velké Moravy.

velka-moravaA tak také, z velkého nadšení a odhodlání mikulčických sportovců v roce 1974 vznikl běh na vykopávky a zpět, běh na deset kilometrů, běh který se nemohl jmenovat nijak jinak než Velká Morava.

Letos se běžel už jeho 40. ročník, pokud bychom se na něj dívali jako na člověka, mohli bychom říct že dozrál. Jako účastníci můžeme souhlasit s tím, že očekávání více než naplnil. A že se právem řadí mezi perly Česko – Slovenského běžeckého poháru, nepotvrzuje jen častá účast Českého klubu olympioniků nebo třeba takových hvězd jako je Filip Ospalý, ale hlavně stoupající počet závodníků. Neopakovatelná atmosféra je také jednou z věcí, proč běžci do Mikulčic nejen rádi „chodí“, ale hlavně, proč se rádi vracejí.

A co zaslouží zvláštní pozornost a zmínku, tím jsou soutěže dětí i to, že pořadatelé nevyloučili ze závodu postižené, právě naopak, jejich starty se už v Mikulčicích stali tradicí. A tak, pokud do Mikulčic zavítáte v době konání běhu, budete mít možnost zažít něco, co se z našeho světa jakoby pomalu vytrácelo. Závody dětí i závodící postižení – to jsou ryzí emoce, v té nejčistší podobě. Cítíte něco na co jste možná sami už zapomněli, a tak není divu, že právě na těchto závodech se fandí nejvíce, jsou vidět lesknoucí se oči, slyšet povzbuzování opravdu ze všech stran a nadšení, toho je všude kolem.. najednou si uvědomíte, že se, třeba jen na chvíli, něco změnilo. Na chvíli se život jakoby otočil a my si, jen tak mimochodem, uvědomili, že teď nás učí naše děti jak se má žít..

IMG_8814_w

Fotogaléria:

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com