image2

Všetko, čo ste vedeli o kalóriách je nesprávne

SSnažíte sa jesť zdravo, možno dať dole nejaké to kilečko navyše, takže pri nákupoch si poctivo študujete obaly produktov, počítate kalórie a premýšľate nad tým, čo môžete zjesť, aby ste nepresiahli určitý kalorický limit. Biológ Rob Dunn však prednedávnom informoval svet, že počítanie kalórií tak, ako sme na to zvyknutí, je veľmi nespoľahlivé – trávenie je totiž príliš komplikovaný proces na to, aby sa dal presne vyčísliť. Čo z toho vyplýva pre nás?

Na počiatku bol Emu

Ako to už u vedcov býva, ich objavy sa často vznikajú ako vedľajší produkt inej činnosti. Heuréka Roba Dunna nebola vo vani a ani z nej (pravdepodobne) nevyplynulo nahé behanie po uliciach. Jeho úvahy vyplynuli zo skúmania našuchorených austrálskych vtákov emu. Rob sa snažil prísť na to, ako často sa semienka, ktoré emu skonzumuje len preženú cez jeho tráviaci trakt neporušené natoľko, aby mohli znova vyklíčiť. A tak sa s kolegami vrhli do závideniahodnej práce – prehrabávali sa v truse týchto vtákov, vyberali semienka – tie potom zasiali a čakali. A na ich políčku vyrástla džungľa..

Boj rastlín o prežitie

Z tohto výskumu Robovi vyšlo, že rastliny, ktoré emu konzumujú sa vyvinuli tak, aby čo najviac chránili svoje potomstvo, takže tak, aby ich semienka prežili tráviaci proces a mohli znova vyrásť. (Múdrosť a schopnosť prírody sa človeku až zdá neuveriteľná.) No a na druhej strane je emu, ktorý sa snaží zo svojej potravy vydolovať čo najviac kalórií.. a vtedy si Rob uvedomil, že tento príbeh sa opakuje v každej stotine po celom svete – aj človek každý deň zvádza boj s obsahom svojho taniera o prísun energie. A bohužiaľ, pri počítaní toho, čo naše telo potrebuje sa každý deň prepočítavame..

Kalória je príliš jednoduchá

Strava je pre telo energia. Tráviace enzýmy v ústach, žalúdku a črevách rozkladajú komplexné molekuly na jednoduché štruktúry ako napríklad cukor a aminokyseliny, ktoré sa ďalej vezú krvným riečiskom do tkanív. A naše bunky využívajú energiu uloženú v chemických väzbách týchto jednoduchých molekúl, aby si odviedli svoju prácu.

 Čo sú kalórie?

Využiteľnú energiu počítame v jednotke známej ako kalória. Je to jednotka, ktorá vyjadruje, koľko energie je potrebnej na ohriatie jedného kilogramu vody o jeden stupeň Celzia. Tuky poskytujú približne 9 kalórií na gram, zatiaľ čo sacharidy a bielkoviny len 4. Vláknina ponúkne len chabé 2 kalórie, pretože enzýmy v tráviacom trakte majú čo robiť, aby ju rozložili na menšie molekuly. Každá potravinová etiketa, ktorá vám hovorí, koľko kalórií daný produkt obsahuje je založená na týchto hrubých odhadoch, alebo jej deriváciách.

Nič nie je tak zložité, aby to nemohlo byť zložitejšie

Nie je to len trávenie, ktoré je samo o sebe poriadne zložitým procesom. Ak chceme vedieť, koľko energie dokážeme využiť z danej potraviny, musíme vziať do úvahy závratne širokú škálu faktorov. Medzi inými, potrebujeme vedieť, ako sa daná potravina vyvinula, aby dokázala vzdorovať nášmu tráveniu (ako pri príklade s emu); ako varenie, praženie, pečenie, ohrievanie (napr. v mikrovlnke) mení štruktúru potraviny a jej „chémiu“; koľko energie vynaloží telo na rozloženie rôznych druhov potravín; rozsah, akým miliarda baktérií v črevách napomáha tráveniu a aké percento kalórií si ukradnú pre seba..

calorie_w

Vzorec v nedohľadne

Vedci zaoberajúci sa výživou stoja pred veľkou výzvou – ako skrotiť všetky tieto faktory a zaškatuľkovať ich do krásnej prehľadnej univerzálnej kalorickej tabuľky, ktorú by mohli ponúknuť širokej populácii. Podľa Roba je veľmi pravdepodobné, že sa to ani nikdy nepodarí:

 

Vezmite si len, ako veľmi sa rôzne druhy zeleniny líšia v stráviteľnosti. Jeme stonky, listy a korene množstva rastlín – bunkové steny niektorých stoniek a listov rastlín sú oveľa pevnejšie v porovnaní s inými. Dokonca, aj pri rovnakom druhu narazíme na rozdiel – staršie listy zvyknú byť robustnejšie ako tie mladé. Vo všeobecnosti, konzumáciou plodín so slabšími alebo degradovanejšími bunkovými stenami získavame viac kalórií ako z ich „pevnejších“ bratov.“

Prečo majú mandle málo kalórií?

Ako sme už spomenuli, Rob vidí v celom procese konzumácie a trávenia dôvtip matky prírody. Semienka a orechy potrebujú prežiť trávenie rôznych druhov obyvateľov tejto planéty, takže sú ťažko stráviteľné, prípadne prejdú tráviacim traktom neporušene. Štúdie naznačujú, že arašidy, pistácie a mandle sú menej stráviteľné ako iné potraviny s podobným zastúpením bielkovín, sacharidov a tukov. Takže uvoľňujú menej kalórií ako by sme si podľa tabuliek mohli myslieť. Nová štúdia z amerického Oddelenia pre poľnohospodárstvo tvrdí, že z jednej porcie mandlí získame len 129 kalórií – nie 170 uvedených na obale.

Bielkoviny verzus tuky

Rob tvrdí, že ani s potravinami, ktoré dokážeme tráviť, to nie je také jednoduché. Podľa neho si trávenie bielkovín môže vyžadovať až päťkrát viac energie ako trávenie tukov, pretože naše enzýmy musia rozložiť pevne pospájané reťazce aminokyselín, z ktorých sú bielkoviny vystavané. A samozrejme, vaše zlé tušenie je správne – žiadna potravinová etiketa toto neberie do úvahy. Na druhej strane, sú potraviny, ktoré nášmu tráveniu len pošteklia ego – napríklad taký med sa v žalúdku veľmi rýchlo rozpadne a za chvíľku je už v krvnom riečisku.

Surové verzus tepelne upravené potraviny

O zaujímavý experiment sa postarala Rachel N. Carmody s kolegmi – vždy štyri dni kŕmili myši rôzne upravenými sladkými zemiakmi alebo hovädzím mäsom a skúmali aký má vplyv na ich hmotnosť. Zistili, že pri konzumácii surových zemiakov myši schudli približne štyri gramy, zatiaľ čo z varených zemiakov myši priberali. Podobne to bolo aj pri mäse. Záver tohto výskumu naznačuje, že tepelná úprava urýchľuje rozklad bielkovín, čím uľahčuje trávenie. Zároveň zabíja baktérie, čím, podľa všetkého, znižuje energetický výdaj imunitného systému, ktorý by inak musel vynaložiť na boj s patogénmi.

raw-food_w

Individualita nič neuľahčuje

Každý z nás pozná v svojom okolí ľudí, ktorí môžu zjesť doslova čokoľvek a vyzerajú ako vypitvaná niť. A na druhej strane sú ľudia, ktorí sa sťažujú, že priberajú aj zo vzduchu. Carmody s kolegmi na svojich kamarátkach myšiach skúmala, či geneticky veľmi príbuzné jedince majú aj podobné „spaľovanie“. A zistila, že hop, nemajú. Niektoré na rovnakej strave priberali alebo chudli viac, iné menej. Tak, kde je tá spravodlivosť? Bohužiaľ, každý sme iný a hoci sa nás snaží spoločnosť všetkých natesnať do nejakého priemeru, priemer ostane vždy len priemerom. Už len napríklad dĺžka hrubého čreva alebo produkcia rôznych enzýmov vplývajú na trávenie.

Meranie hrubého čreva bolo veľmi populárne v európskych vedeckých kruhoch na začiatku 20. storočia. Štúdie ukázali, že jedna ruská populácia mala črevá dlhšie v priemere o 57 centimetrov ako porovnávaná poľská populácia. Keďže k poslednej fáze vstrebávania živín dochádza v hrubom čreve, Rus, ktorý zjedol rovnaké množstvo potravy z nej získal viac kalórií ako Poliak,“ vysvetľuje Rob Dunn.

Čo na to vaše baktérie?

Ľudia sa rôznia aj v tom aké kolónie baktérií obývajú naše črevá. Dominujú im dve skupiny – Bacteroidetes a Firmicutes. Vedci zistili, že obézni ľudia majú viac baktérií Firmicutes, ktoré spôsobujú efektívnejšiu metabolizáciu – čiže, dokážu z danej potraviny získať viac kalórií a tie prebytočné uložia vo forme tuku. Na to, aké baktérie žijú v našich črevách veľmi vplýva naša strava, takže každý to máme vo vlastných rukách a na tom, čo si dáme na tanier naozaj záleží.

Čo teda na tanier?

S počítaním kalórií to teda nie je také jednoduché ako by sme si pri skladaní svojho jedálnička priali. Pri prehrabávaní sa etiketami v obchode by ste mali myslieť na to, že uvedené kalorické údaje sú založené na odhade a to, koľko energie z danej potraviny využijete konkrétne vy záleží od komplexných vzťahov medzi vaším telom a potravinou. Počítanie kalórií nám môže pomôcť schudnúť, ale ak sa chcete stravovať zdravo, takýto zjednodušený prístup nie je to pravé orechové.

Rob radí, že sa máme zamerať na energiu, ktorú dokážeme z potravín dostať z hľadiska biológie. Spracované potraviny sú veľmi ľahko stráviteľné – dávajú nám veľa energie „zadarmo“. Hovorí sa, že bez práce nie sú koláče. Takže, neuľahčujte to ani vy vášmu telu – trávenie zeleniny, orechov a celozrnných potravín si črevá odmakajú, navyše, zväčša poskytujú telu aj viac živín a vitamínov ako spracovaná potrava a čo je dôležité, starajú sa o naše dobré baktérie v črevách.. a hoci ste už (pravdepodobne) pred čítaním tohto článku vedeli, ktoré potraviny sú pre nás dobré, veríme, že pohľad na problematiku kalórií vám znova rozšíril obzory. Minimálne už nemusíte byť otrokom počítania svojho denného príjimu – namiesto toho radšej počúvajte svoje telo a hľadajte to, čo mu najviac vyhovuje.

ham_w2

Source: Scientific American

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com