DRES

Výběr dresu – jsme jenom racionální?

Každé sportovní odvětví má svou formu dresu, o každém můžeme říct, že má období, které by se dalo nazvat obdobím obměny. Svátky vánoční jsou mimo jiné také svátky, kdy se obdarovávají lidé navzájem, takže se stává, že i Vánoce jsou obdobím, kdy získáme svůj nový dres. Jak je to ale s jeho výběrem, jak vybereme ten úplně nej. Jeden z prvních požadavků je, aby se nám líbil, možná abychom v něm vypadali jako hvězdy, nebo minimálně ti, se kterými je třeba počítat. Zkušenější nezapomínají na jeho funkčnost, aby plnil co se od něj očekává a přitom, nedřel, neškrtil, neomezoval.. To všechno jsou věci veskrze racionální, věci, které si zdůvodňujeme sami sobě, o kterých při výběru přemítáme. Jenže, existuje ještě další stránka, ta iracionální.

Brankáři zhlédli video fotbalistů kopajících penaltu, přičemž polovina fotbalistů měla červený dres, druhá polovina bílý. Brankáři ohodnotili penaltu kopnutou hráčem v červeném dresu jako lépe zvládnutou a hůře chytatelnou.

Krev není spjata jen s náboženstvím, ale se skupinovým myšlením obecně. I když nenáboženský skupinový rituál může vypadat kuriózně, jak například předvedli fotbalisté bulharského klubu Pirin Blagoevgrad, když po neuspokojivých výsledcích podřízli ve středovém kruhu hřiště jehně a jeho krví pomazali obě branky.

REDRES

Takováto snaha snad může působit komicky, ale protože, jak jsme již zmínili, pohled na krev utužuje skupinové myšlení, mohla mít svůj smysl. Kde není možno použít přímo krev, postačí její barva. Rudá barva vlajky Sovětského svazu měla symbolizovat krev komunistických bojovníků, zatímco nacismus sám sebe prohlašoval za ideologii „krve a půdy“ a vlajka nacistického Německa byla červená, s černým hákovým křížem v bílém kruhu uprostřed. Aktéři Francouzské revoluce si zase ze všech oděvních doplňků vybrali za symbol rudou frygickou čapku.

Podíváme-li se na to z jiné oblasti: němečtí psychologové také například zjistili, že rozhodčí mají sklon nadržovat sportovcům oblečeným do červeného dresu. Výzkumníci nechali rozhodčích taekwonda shlédnout videonahrávky několika zápasů. Druhá sada nahrávek byla totožná s předchozí, až na jeden rozdíl, a sice, že zápasníci byli digitálně „oblečeni“ do dresů opačných barev než původně. Ukázalo se, že zápasníci v červeném dresu dostávají v průměru o 13 % lepší hodnocení než soupeři v dresu modré barvy.

Jiný výzkum, provedenýna universitě v Plymouthu, prokázal, že při fotbalovém utkání stejně silných týmů častěji vítězí opět mužstvo v červených dresech (méně se dařilo týmům oblečeným do bílé a modré, nejhůře dopadly žlutá a oranžová). Stejný efekt byl zjištěn u boxu a zápasu.

Reakce rozhodčích a brankářů odpovídá předpokladu, že červená barva vyvolává pocit bojovnosti a odhodlanosti. Hráč týmu v červených dresech vnímá schopnosti svých spoluhráčů i své ve velmi dobrém světle (podobně jako brankář vnímá schopnost střelce v červeném), má tedy k spoluhráčům větší důvěru, a tím je posílen týmový duch.

FBL-WC-2014-MATCH57-BRA-COL

Intuitivní psychologie hraje roli i při vytváření státních vlajek. Vlajka neslouží jen jako pouhý grafický symbol – pohled na ni by měl zvýšit pocit sounáležitosti občanů země, ale také odhodlání sportovců před zápasem a v nejvyhrocenějším případě vojáků před bitvou. To se odráží na výběru barev: na třech čtvrtinách všech státních vlajek se vyskytuje červená, a poráží tak ostatní barvy. Pokud bychom vlajky všech států světa položili vedle sebe, červená barva by zabírala téměř třetinu ze všech, a sice 29 %. S velkým odstupem následují modrá (20 %) a bílá (18 %), nejméně oblíbené jsou žlutá (10 %), černá (5 %) a oranžová barva (1 %).

Přihlédneme-li k faktu, že zelené a zejména černé dresy se ve sportu vyskytují zřídka, a nebyly tedy do výzkumu zahrnuty, odpovídá obliba barev na státních vlajkách překvapivě přesně úspěšnosti týmů v daných dresech.

Preference červené barvy může být dědictvím po pravěkých bojích, kdy pohled na krev působil jako spouštěč agresivního chování. Jsme-li obklopeni červenou barvou (např. v podobě dresů našich spoluhráčů, s nimiž právě vybíháme na trávník), naše odhodlání zvítězit roste.

A co říci na závěr? Snad jen to, že náš způsob výberu dresu či sportovního oděvu obecně se pravděpodobně nezmění. Každý z nás bude vybírat jako doposud, jen si při tom možná někteří z nás vzpomeneme na význam barev a jejich vliv a pousmějí se, a kdo ví, možná ta informace pomůže rozhodnout se nerozhodným mezi barevnými variantami..

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com