50f79dee32c08 (1)

Využite závisť vo svoj prospech

Závisť – prirodzená ľudská vlastnosť, ktorá je našim chlebom každodenným. Vo všeobecnej rovine závidíme Austrálčanom výborné klimatické podmienky na tréning (zvlášť, keď je u nás zima až do mája), v osobnej rovine závidíme Ferovi toho nového SHIV-a.. a videli ste už Mišovho nového Storck-a na Lightweight-och?? A aby toho nebolo málo, potom sa dozvieme, že nejaký Filip dal svojho prvého Ironmana pod 8 hodín. Ale povieme si: „Keby som ja mal také podmienky na tréning, tiež by som mohol byť taký dobrý.“ Ibaže tie podmienky nemáme, a tak sa dostávame tam, kde sme začali.. závidíme.. čokoľvek, kedykoľvek a niekoľkokrát rýchle za sebou..

Dve tváre závisti

Vo všeobecnosti je názor spoločnosti obsiahnutý v nemeckom prísloví „Závisť hľadá zlé cesty.“ Ale aj napriek prevládajúcemu negatívnemu vnímaniu tejto ľudskej vlastnosti pri výlete do minulosti nájdeme aj takých, ktorí neboli so svojím názorom tak vyhranení. Už Aristoteles naznačil jej dualitu, keď jej pripísal negatívny deštruktívny atribút na jednej strane, ale zároveň dodáva, že závisť môže ľudí podporiť v snahe dosiahnuť želaný cieľ.

Pozitívna závisť?

V roku 2009 prišli psychológovia s výskumom, v ktorom konštatovali, že pocity závisti ich výskumnej vzorky je možné rozdeliť na dva „druhy“ – zlomyseľná závisť a pozitívna závisť. Závisť má vždy určitý „temný“ základ, pri pozitívnej závisti však bol obohatený o viacero priateľskejšie ladených pocitov ako napríklad obdiv. Skúmaná vzorka totiž pri pozitívnej závisti pripustila, že človek, ktorý je predmetom ich závisti si svoj úspech zaslúžil. A čo je dôležitejšie – práve tento fakt im slúži ako motivácia tiež dosiahnuť alebo sa aspoň priblížiť k podobnému cieľu. Aristoteles by zatlieskal.

ID-10020806Závisť nás robí úspešnejších

V ďalšom experimente bola výskumný vzorka rozdelená na dve skupiny – prvá skupina bola požiadaná, aby si spomenuli na situáciu v ktorej cítili obdiv alebo závisť. Druhá skupina nedostala žiadne inštrukcie. Obidvom skupinám bol následne predložený hlavolam. „Závistlivá“ skupina bola pri jeho riešení vytrvalejšia a úspešnejšia ako ich kolegovia v druhej „indiferentnej“ skupine.

Pocity menejcennosti a zároveň túžba niečo dosiahnuť nám môžu pomôcť poraziť našich súperov alebo vytĺcť zo seba lepšie „ja“.

Závisť bolí..

Pocítili ste už dnes závisť? Nie? Skúste sa poriadne zamyslieť a sledovať svoje pocity. Pravdepodobne zistíte, že závidíte častejšie ako ste ochotný pripustiť. Svoje pocity závisti sme sa totiž naučili skrývať. Jednak preto, že sú vo všeobecnosti spoločensky nepriateľné a jednak preto, že závisť môže vyvolávať veľmi nepríjemný pocit a môže bolieť. Nie fyzicky. Ale skúste si sami vybaviť, aké pocity vás zaplavia, keď niekomu veľmi, ale veľmi závidíte.. už to cítite?

Kedy nedokážeme závisť ovládať?

Zaujímavý experiment sa odohral v uliciach Kolína nad Rýnom počas pouličného festivalu. Okoloidúci si mali potiahnuť slamku, s tým, že ak vyhrajú, dostanú drahý luxusný čokoládový bonbón, ak prehrajú dostanú len malú lacnú čokoládku a drahý bonbón zje asistentka. Súťaž bola zmanipulovaná, takže súťažiaci vždy dostal len tú malú lacnú čokoládku. Okrem toho, že asistentka už pravdepodobne nemôže čokoládu ani vidieť, súťaž mala iný zaujímavý záver. Účastníci súťaže, ktorí boli potužení alkoholom priznali, že pociťovali veľkú závisť, keď videli miznúť luxusnú čokoládku v ústach asistentky.

Každý máme schopnosť kontrolovať návaly závisti. Avšak, často nám v tom bránia vonkajšie faktory ako sú napríklad stres, nátlak, vyčerpanie alebo alkohol.

Ako využiť závisť vo svoj prospech

Neznevažujte svoje túžby, ktoré pramenia zo závisti. Využite závisť. Ak máte problém pretaviť zlomyseľnú závisť do tej pozitívnej, snažte sa sústrediť na aspekty situácie, ktoré môžete mať pod kontrolou. Napríklad, ak závidíte svojmu teamovému kolegovi, že sa kvalifikoval na Hawai, namiesto toho, aby ste sa zožierali pocitom menejcennosti, sebaľútosti, hnevu a „nespravodlivosti osudu“, využite jeho úspech na vlastnú motiváciu – premýšľajte, čo by ste mohli vo svojom tréningu a prístupe vylepšiť, aby ste tiež dosiahli svoj cieľ. Netrápte sa tým, čo vám v živote chýba – využite to, čo máte k dispozícii. Pretože každý máme to, čo potrebujeme, aby sme dosiahli to, čo chceme. Len to musíme nájsť.

Source: Scienticfic American Mind, Photo Credit: freedigitalphotos.net

 

 

 

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com