AKTUALIZOVANÉ: Z prípravy mladých slovenských biatlonistov stratíte reč

Aktualizované! (25. 1. 2014): Naši skvelí mladí biatlonisti to dotiahli až do olympíjskeho promo videa! Blahoželáme. Video nájdete TU
Biatlon a triatlon sú pomerne príbuzné športy. Aspoň podľa určitej laickej obce. Totiž, nejednému triatlonistovi sa už stalo, že pri zmienke svojho športu dostal otázku: „To je to s tou streľbou, že?“ Biatlonistom začína sezóna, triatlonistom začala zimná príprava. Mimochodom, aká je vaša zimná príprava? Z tej letnej biatlonistickej totiž ide mráz po chrbte..

Ak nerobíte niektorý z „privilegovaných“ športov, ani status svetovej špičky vám nezaručí, že v našich končinách prežijete. Slovenskí biatlonisti pociťujú na vlastnej koži aké je to byť športovcom, a tak sa rozhodli vziať situáciu do vlastných rúk. Jakub Fendek, Michal Kubaliak a Ľubomír Lapin natočili video, ktorým chcú ukázať svetu svoju pracovnú náplň, za ktorú by si naozaj zaslúžili viac ako dobrý pocit z medaile. Veď ruku na srdce. Beriete vy vašu prácu takto vážne?

Cieľom videa bolo úputať a získať nejakú podporu, takže hlavne získať sponzorov, aby sa nam ďalej podarilo zotrvať v tomto športe, pretože bez finančnej podpory to ide len veľmi tažko a naše zabezpečenie je dosť slabé, ak  sa to dá vôbec takto povedať. (Jakub Fendek)

Nepochybujeme, že sa v tomto predvianočnom období lásky a porozumenia rozhodnete (aj keď máličko) podporiť naše športové nádeje. Aby ste však aj trochu spoznali hlavných protagonistov, položili sme im zopár otázok.

Chlapi, prečo práve biatlon?

Jakub: Venujem sa bežeckému lyžovaniu už od deviatich rokov, ale po 5 rokoch ma to postupne prestávalo baviť, tak som si povedal, že by nebolo zlé pridať k tomu aj zbraň. A tak som prestúpil na strednú školu, kde som mohol trénovať biatlon, ktorému sa venujem už 8. rok, od juniorov aj reprezentačne. Takže táto sezóna bude už moja 14-násta  na bežkách.

Michal: Keď som bol malý, bol som veľmi aktívny a mal som veľmi veľa energie. Takže som potreboval niečo, čo ma zamestná. Dopočul som sa, že na našej základnej škole sa bude robiť nábor na biatlon. Najskôr som nevedel, čo je biatlon, ale keď som sa dozvedel, že je to beh na lyžiach spojený so streľbou, hneď ma to oslovilo a očarilo. Hlavne tá streľba.

Ľubo: Od piatej triedy na základnej škole som sa venoval bežeckému lyžovaniu a spolužiak, ktorý biatlon robil už dlhšie ma raz zavolal na biatlonový tréning. A tam sa to zlomilo.

Čo vám biatlon dal a čo vám vzal?

Jakub: Dal mi mnoho skúsenosti, veľa známych a kamarátov, a hlavne veľa zážitkov.  Zobral mi skoro celý voľný čas a všetky prázdniny za posledných osem rokov.

Michal: Dal mi veľmi veľa: skúsenosti do života, dobrú kondičku, vďaka ktorej sa cítim dobre a fit, dal my skvelých kamarátov ako sú aj títo dvaja páni, s ktorými sme natáčali video, dal mi mnoho nezabudnuteľných zážitkov.. A čo mi biatlon vzal? Vzal mi vysedávanie v baroch a za počítačom, ale som veľmi rád, že v mojom živote práve tieto „činnosti“ chýbajú.

Ľubo: Pri biatlone som sa naučil vážiť si ľudí, aj materiálne veci a pochopil som ešte ako dieťa význam slov úcta a pokora. A vzal mi veľa voľného času. Ale neľutujem to. Bol to dobre investovaný čas.

Michal na Majstrovstvách ČR.

Michal na Majstrovstvách ČR.

Aký svoj úspech si najviac vážite?

Jakub: Vážim si veľa úspechov, pretože každý jeden má svoje čaro a osobitosť – či účasť na Majstrovstvách sveta juniorov alebo podujatia na Slovensku. Každý úspech ma posunul o krok dopredu..

Michal: Vážim si každý jeden úspech.

Ľubo: Najviac si vážim prvé vyhraté preteky. 

Koľko hodín týždenne trénujete?

Jakub: Nedá sa to povedať úplne presne. Záleží, či ide o prípravne obdobie alebo už o to pretekové. V príprave sú treningy, ktoré trvajú aj 3,5 hodiny denne a viac. V súťažnom období sa prispôsobujeme rozvrhu pretekov.

Michal: Nedá sa to určiť presne, ale tak približne 18-19 hodím týždenne. Niekedy menej, niekedy viac.

Ľubo: Záleží od toho, aký náročný je týždeň a aj od toho, či sme na sústredení alebo doma. Ale v priemere je to približne 15 hodín. Aj v lete aj v zime.

Kde sa vidíte o 10 rokov? 

Jakub: Kde sa vidím to si netrúfam povedať, pretože zabezpečenie, ktoré máme a prostredie v ktorom sa pohybujeme je veľmi slabé, takže nemôžem povedať, či bude možné zotrvať na tak dlhú dobu pri biatlone. Ale tak ako určite každý športovec, chcel by som sa vidieť na veľkých podujatiach s kvalitnými výsledkami.

Michal: Chcel by som sa vidieť v A-teame a na olympiáde – Olympíjske hry sú mojím snom. Všetko záleži od toho, ako to zvládnem po zdravotnej stránke, čo sa nedá až tak ovplyvniť. Ale veľmi rád by som sa o 10 rokov videl v slovenských farbách na svetových šampionátoch.

Ľubo: O 10 rokov? Ťažko povedať. Záleží hlavne od prostriedkov a zdravotného stavu. Ale každopádne by som bol rád, ak by som zostal pri športe.

Zima môže byť aj krásna.. (na fotke Jakub)

Zima môže byť aj krásna.. (na fotke Jakub)

 

Podľa videa by vás človek považoval za superhrdinov – stane sa vám niekedy, že nevládzete?

Jakub: Neviem či zrovna supehrdinovia (smiech). Ale určite sa stane že nevládzeme a často. Hlavne keď ide o náročný tréning a náročné preteky.

Michal: Za superhrdinov (smiech). Sme ako každý obyčajný športovec ktorý sa snaží na sebe pracovať, aby mohol dosahovať čo najlepšie výsledky. A áno stáva sa mi že nevládzem, že mám toho už plné zuby a dostávam aj svalovicu. Síce ten pocit velmi neobľubujem, ale aspoň viem, že niečo mám (nejaký ten sval hehe).

Ľubo: Superhrdinov? (smiech) Je to síce lichotivé, ale podľa mňa trochu prehnané pomenovanie. Cítime bolesť rovnako ako aj ľudia nešportovci a sem-tam nás zaskočí aj svalovica.

Čo bol pre vás najväčší zážitok z natáčania?

Jakub: Natáčanie bolo samo o sebe dosť veľký zážitok a hlavne kopec srandy. Kľudne by som si to zopakoval aj viackrát. Vážim si, že sa našli ľudia, vďaka ktorým sa mohlo video zrealizovať a som vďačný za ich sponzorskú pomoc.

Michal: Celé natáčanie bolo veľkým zážitkom – nevedel by som z toho vybrať len jeden.

Ľubo: Pre mňa boli najväčším zážitkom zákulisné scény (smiech).

Čo je pre vás väčšie potešenie – dobrý výsledok na pretekoch alebo pozornosť žien?

Jakub: Samozrejme, že na pretekoch ide v prvom rade o čo najlepší výsledok, ale každá pozornosť je dobrá (smiech).

Michal: Potešilo by ma aj jedno aj druhé, ale keďže sa celý rok poriadne trénujem, myslím, že je to práve ten výsledok. Ale privítam aj tú pozornosť žien (smiech).

Ľubo: Záleží od situácie. Ale najväčšie potešenie je, keď sa obidve veci skĺbia (smiech).

Biatlonisti alebo modelovia?  (na fotke Ľubo)

Biatlonisti alebo modelovia? (na fotke Ľubo)

Ako sa vám páčila rola herca? Nenapadlo vám, že herectvo a modeling by bol lepší job ako biatlon?

Jakub: Myslím si, že to bol perfektný zážitok, ktorý by som si určite rád zopakoval a mám pocit, že v našej momentálnej situácii by bola každá práca lepšia ako biatlon.

Michal: Rola herca by sa mi páčila – vedel by som si to predstaviť. A povedzme si na rovinu, po finančnej stránke by to bol určite lepší job ako biatlon. Ale nie vždy ide len o to. No keď by ma zradilo zdravie a niekto by ma oslovil, určite by som neodmietol.

Ľubo: V roli herca som sa cítil dobre, prirodzene. Nad tým, či by to nebol lepší job som nerozmýšľal. Ale ak by sa naskytla príležitosť vyskúšať si niečo také, využil by som to – bola by to dobrá skúsenosť.

Ktorú svoj vlastnosť na sebe najviac neznášate?

Jakub: Hlavne nervozitu pred dôležitým podujatím.

Michal: Nemám rád zbŕklosť, občas musím zabojovať s lenivosťou a niekedy, keď to nejde riešim aj nervozitu.

Ľubo: Prehnaná skromnosť (smiech).

Veselej trojke ďakujeme za rozhovor a za možnosť nahliadnuť do tréningovej kuchyne biatlonistov. Želáme vám hlavne toho zdravíčka a len tie najlepšie podmienky na tréning. Už teraz sa tešíme na ZOH o pár rokov. Všetci, ktorí by ste boli radi aspoň trochu súčasťou cesty za veľkými víťazstvami, neváhajte pomôcť slovenskému športu a kontaktujte Jakuba na: jakub.fendek(zavináč)gmail.com.

Photocredit: osobné archívy Jakuba, Michala, Ľuba

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com