Závody, závody .. a jaký je Váš názor?

Závodní sezóna se rozbíhá pomalu i u nás. Ve světě se nezastavila, a neustále se rozvíjí, mění transformuje.. Také u nás existují lidé, kteří se snaží tu káru zvanou triatlon táhnout dál, bez ohledu na to, že jsou na to často sami a jen málokdy se dočkají alespoň té pochvaly. O něčem víc než je pochvala asi mohou mluvit opravdu jen vyjímky. Ale když se něco pokazí, hned se ví, kdo za to může. Kdo jezdí na závody do zahraničí cítí, že rozdíly jsou, asi by se nenašel nikdo, kdo by tvrdil, že je tomu jinak.

Na domácí triatlonové scéně se občas rozvíří diskuze okolo nějakého závodu, většinou, když se něco hodně nepovede, ale názory na domácí scénu závodů se utvořily hned poté, jak se první závody objevily. A tak se, podobně jako příboj, napříč republikami nesou diskuze o tom, co by se mělo, co by šlo, případně, co nikdy nepůjde. Pořadatelé se snaží co jim síly a finance dovolí, a český i slovenský závodník věren své národní nátuře zůstává povětšinou nespokojený.

Po diskuzích s některými pořadateli jsme se pokusili o zmapování česko-slovenského triatlonu jinak. Svůj názor na náš triatlon, jeho úroveň a úroveň jednotlivých závodů projevte sami. Ti, o které jde, Ti, kteří triatlon u nás spoluvytváří – účastníci jednotlivých závodů, závodníci.

Projekt byl zpočátku jen skromným nápadem vzniklým při brainstormingu s těmi, kterým není triatlon u nás lhostejný. Postupně však trochu nabobtnal, a tak jsme byli moc rádi, když se ke spolupráci na něm připojili i naši partneři.

Jedná se o projekt dlouhodobý, který bude vyhodnocován průběžně a konečné výsledky vydá až na konci naší triatlonové sezóny.

Dotázali jsme se klubů na závody, které pořádají, abychom snad na nějaký nezapoměli..

checkDOTAZNÍK

Níže máte možnost zvolit si závod pořádaný v Československu a ke zvolenému závodu se vyjádřit.. Jeho odesláním budou Vaše odpovědi zaznamenány, a formulář následně zmizí aby nerušil.
Budete-li se chtít vyjádřovat k více závodům najednou v jednom sledu – což jsme vzhledem k dlouhodobému pojetí nepředpokládali, je třeba stránku znovu načíst. (Při použití „předchozí“ a „následující“ se Vám ovšem načtou i data vaší poslední odpovědi).

FUGASK FUGA     Albrechtický triatlon 27. 6. 2015

Triatlonový oddíl plný nadšenců, zapálených ironmanů a ironmanů čekatelů především ze severní Moravy, Brna, Prahy a taky Nizozemska.

Pořádají 27. 6. 2015 Albrechtický triatlon a v příštích letech plánují duatlon (na tratich cca 10-50-15) v Jeseníkach, v okolí Zlatých Hor.

Tento oddíl plný sympaťáků toho pořádá ovšem mnohem víc, a nejedná se jen o záležitosti takříkajíc klasické. Některé jsou možná spíše záležitostí interní, ale myslíme že při takovém vánočním koupání u Karvinského moře Vás nikdo odhánět nebude.

Se členy oddílu se můžete potkávat nejen na akcích pořádaných oddílem – jsou nepřehlédnutelní i jinde. A to nejen díky svým dresům.

A že to u nich opravdu žije, zjistíte také na jejich stránkách nebo na facebokových profilech jejich akcí:

skfuga.cz

facebook.com/SKFuga
facebook.com/havirska10
facebook.com/pages/Albrechtick%C3%BD-triatlon/131864017145

TUTE Aquapark-triatlon Turčianske Teplice

Hornoturčianský akvatlon 11. 4. 2015

Jedná se už o pátý ročník závodů. Závody probíhají v termálním bazénu Olympik s pěti plaveckými drahami s následným během v lázeňském parku. (Kilometrová lipová alej v krásném parku)

V průběhu uplynulých čtyřech ročnících se účast na závodech každým rokem zvyšuje, přičemž kromě závodníků slovenských, už se objevují i závodníci z ČR a Polska.

Aquapark-triatlon Turčianske Teplice působí v STÚ od roku 2009 a má více než 20 aktivných členů. Hlavným a jediným sponzorem oddílu jsou Zlaté kúpele Turčianske Teplice, lázně, kde se léčí vnitřní, zejména zažívací orgány a ledviny a také pohybový aparát.

Propozice závodu

JesenSK Slavoj Čáslav     Čáslavský duatlon 13. 9. 2015

Pořádá Čáslavský duatlon, který je současně přeborem Středočeského kraje v krátkém duatlonu. Letošní duatlon bude už 22. ročníkem, co už samo o sobě je úctyhodný údaj který si pozornost jistě zaslouží.

Mezi partnery a sponzory duatlonu je uvedeno město Čáslav, což, jak mnozí pořadatelé vědí, není přímo očekávatelné a už vůbec ne samozřejmé. Tento projekt je také realizován s přispěním Středočeského kraje. Co ale zaujme zcela jistě je uvedený anonymní mecenáš.

Čáslav se pyšní bohatou atletickou historií která je datována do dvacátých let minulého století. Jako zajímavost pokládáme pořádání neobvyklé štafety 800-300-200-100 m, nevíme zda se stejné, nebo alespoň podobné distance běhali ještě někde, v každém případě se mohlo jednat o závod zajímavý, který s blížícím se cílem zvyšoval svou jistě už tak velkou dramatičnost.

S Čáslaví se pojí také jedno veliké jméno atletiky nejen Československé, ale také světové. Jarmila Kratochvílová, která je mimo jiného držitelkou nejstaršího (nejdéle odolávajícího) světového atletického rekordu na 800 m. V Čáslavi přivedla mezi světovou třídu Lídu Formanovou a stále se zde trenérsky věnuje především dětem.

TTTŠBR Piešťany     Piešťanský akvatlon 30. 8. 2015

Předchozí 4 ročníky se uskutečnili na „historickém“ koupališti Eva v Piešťanoch na kúpeľnom ostrove vždy na konci srpna na objemech 900 m plavání a 4,5 km běhu (dětské a žákovské kategorie adekvátně nižší objemy – nejmenší kategorie děti do 6 let).

Cílem při vzniku tohto akvatlonu bylo přilákat děti z okolí Piešťan na sportovní akci – akvatlon, s kterým nemají pravděpodobně zkušenost. Takže prioritně byla akce pro menší děti, proto taky na koupališti Eva, kde je teplá voda a bazén.

Tohto roku se pořadatelé rozhodli změnit jak místo konání akce, tak také organizátora spolu s podmínkami a objemy.

Letošní akvatlon sa bude konat na Lodenici v Piešťanech na otevřené vodě (jezero Sĺňava), takže bude možná problém dostat tam menší děti.

Organizátorem bude Jana Štefečková-Beňačková ve spolupráci s ŠBR Piešťany.

Objemy jsou trojdisciplínové, které sa u nás už tak často nevidí, 3 km běh – 1 km plavání – 3 km běh. Děti mají jen plavánie a běh, ale žáci mají také 3 disciplíny.

Propozice závodu

HradekTriatlon Hrádek     Auto Enge Triatlon Hrádek nad Nisou 6. 9. 2015

Jedná se o poslední závod sezóny (letos 7. ročník), rozhodně tím ale nechceme říct, že by byl poslední i v něčem jiném, naopak našli by se mnozí, kteří by jej uváděli jako příklad potvrzení známého přísloví „to nejlepší nakonec“.

Můžeme mluvit o závodě mezinárodním, protože cca 1/3 závodníků nejsou Češi. Na plavání je čistá a průhledná voda a věc ne příliš obvyklá – pojištění závodníků v ceně startovného. Záštita hejtmana Libereckého kraje a získané ocenění Euroregionu Nisa za přeshraniční spolupráci s partnerem z německé Žitavy (letos uspořádali MS v terénním triatlonu) uvádíme pro dokreslení toho, že Triatlon Hrádek oceňují nejen triatlonisti.

Postřehy, které jsme si nevymysleli, ale slýcháme je od závodníků:

Pohodový závod, přátelská atmosféra, nádherná trať kola, přitom ne technicky náročná, pěkný nový běh po haťových chodníčcích nedaleko areálu. Organizace lepší než na závodech Českého poháru a výborné občerstvení po závodě.

Triatlon Hrádek nepořádá samozřejmě jen terénní triatlon. Je známý také svým Silvestrovským během. Ale co opravdu stojí za zmínku je, že se jim podařilo jako jednomu z mála závodů v ČR získat povolení pro trvalé a legální vyznačení MTB trasy.

Informace: www.triatlon-hradek.czFacebook

VOSŠportový klub Iglovia     Duatlon Spišská Nová Ves 23. 5. 2015

ŠK Iglovia pracuje s mládeží už od útlého věku. Je zaměřený na sportovní přípravu dětí v oblasti plavání a triatlonu.

Vzhledem na nízký věk sportovců se zúčastňují zatím jen letních triatlonů a zimu využívají na dobrou plaveckou přípravu a samozřejmě, aby děti nevyšli ze soutěžní nervozity obsazují také dostatečné množství plaveckých závodů organizovaných Slovenskou plaveckou federácí.

Klub je registrovaný v SPF (Slovenská plavecká federácia) i v STU (Slovenská triatlonová únia).

Kromě soutěžní části se v klubu věnují také dětem, které tyto dva sporty chtějí provozovat rekreačně formou zájmového kroužku. Klub se taktéž snaží o odbourání plavecké negramotnosti a organizuje plavecký výcvik pro děti už od 3. roku věku.

V klubu rádi přivítají všechny, kteří mají rádi pohyb, děti stejně jako dospělé.

ŠK Iglovia, Spišská Nová Ves Vás zve 23. 05. 2015 na Duatlon Spišská Nová Ves, který je M-SR žiakov a součástí Slovenského poháru v duatlonu.

stránky závodu: triasnv.webnode.sk

ZAPRZapro AD team     Královský triatlon 1. 8. 2015

Klub z Oseka nad Bečvou patří mezi ty, jež mají opravdu velkou členskou základnu, třebaže jeho historie příliš dlouhá není. Ale vzhledem k podpoře, kterou v regionu má a především široké členské základně rozprostírající se od těch nejmenších až po skoroveterány, možná kus triatlonové historie napíše.

Prioritou klubu zůstává i nadále příkladná reprezentace na závodech všech možných úrovní a nábor nových talentů ve věkových kategoriích dorost a junior.

Třetím rokem drží klub pořadatelskou podporu při pořádání Královského triatlonu, jehož hlavním pořadatelem je obec Majetín. V roce 2014 se konal už jeho osmý ročník. V roce 2015 je Královský triatlon zařazen do Mezinárodního poháru v triatlonu.

Co je zajímavé a ne zcela obvyklé, v závodě je vyhodnocována i kategorie „můj první triatlon v životě“, takže každý rok je na startu mnoho nováčků.

Informace o klubu najdete na jeho webových stránkách, případně na FB profilu klubu

tri.zapro.cz

facebook.com/ZaproADTeam

Aktuální informace o Královském triatlonu najdete na stránkách kralovskytriatlon.cz

krusnomanKrušnoman Triathlon Team Litvínov     Krušnoman Long & Short Distance Duathlon 9. 5. 2015

Krušnoman Triathlon Team Litvínov patří bezesporu mezi kluby, které můžeme bez nadsázky zařadit mezi top. Není to jen proto, že v loňském roce slavili deset let trvání, není to dokonce ani jen pro jejich úspěchy v Českém poháru, i když i ty samozřejmě stojí za zmínku..

Krušnoman je prvním závodem FORD Czechman Tour v sezóně 2015 (přičemž letos už se jedná o 11. ročník).

Heslem je, „my jsme JINÝ duatlon“. Jedná se o duatlon, kde se běžecká část odehrává v lyžařském Sportareálu Klíny na sjezdovkách, výběhy, seběhy, singltreky.. Cyklistika je náročná, kopcovitá v horském prostředí Krušných hor.

Letos začala jednání s Německými úřady a plánují část cyklistické tratě vést přes území Německa.

Na Krušnomanu je na prvním místě závodník (po závodě sprchy, masáže, Whirlpool a bohaté občerstvení).

Datum: 9.května 2015

Celkové převýšení Long distance je 2.500 metrů.

Distance: Long (5km – 80km – 15km), Short (5km – 40km – 5km)

Informace: www.krusnoman.com, Facebook

GlassGlassman TT Team     Trias Triathlon 20. 6. 2015, Glassman Triathlon 29. 8. 2015

Teplický triatlonový oddíl pořáda dva triatlonové závody.

Trias Triathlon na distancích kilometr plavání, 33km cyklistiky a 8 kilometrů běhu.

Tento rok to bude už dvacátý ročník tohto triatlonu.

Glassman Triathlon na distancích 0,7km plavání, 32km cyklistiky a 6,5 kilometrů běhu, který letos oslaví 26 let.

Číslo ročníku u jednotlivých závodů nelze přehlédnout. Všichni, kteří se pustili do organizování triatlonu (bez rozdílu) si zaslouží obdiv, a u všech triatlonů překračujících „svým věkem“ plnoletost je třeba říct, že jejich tvůrcům se podařil malý zázrak. Všichni organizátoři vědí, o čem je řeč.

K Trias Triathlonu bychom rádi uvedli zajímavost, že v letech 1996 – 2011 se tento podnik konal v Krupce, přičemž plavání probíhalo v krytém bazénu, a do dalších dvou disciplín se startovalo Gundersenem.

Jen upozorňujeme, že na obou triatlonech komě kategorií muži, ženy a veterání startují i štafety. (Uvádíme to pro úplnost, protože některé závody start štafet neumožňují).

Informace: www.glassman.czFacebookové stránky oddílu

Tak jako jsme oslovili kluby s dotazem na jimi pořádané akce, stejně tak jsme oslovili přímo i pořadatele závodů které sami závodníci řadí mezi top v Česko-slovensku. Necháme pokud možno mluvit přímo je, aby tak mohli možná lépe vyjasnit představy o tom, co pořádání takového závodu znamená.

Moraviaman_w

Moraviaman

Začneme tím novým, co chystáme.. minulý rok jsme popvé u štafet „využili“ Filipa Ospalého a složili dětskou štafetu s jednou hvězdou. Pro letošní rok bychom chtěli, aby se nám podařilo zlákat více mediálně znamých osobností a štafet tak složit více.

Kdo bude součástí tohoto závod, prozatím neřekneme, jednak ještě všichni nepřislíbili, protože i oni mají už svůj nabitý program, ale snažíme se to nějak zkloubit. Nejdená se jen o sportovní hvězdy, ale také osobnosti z řad politiků, či z kulturního pole.

Další, co nám chybí, abychom mohli závody dělat daleko lépe.. Je to bohužel státní správa a samospráva. S tou bojujem od prvních ročníků a nijak se to nelepší, spíše naopak. Čím víc je závod známy, tím více „štveme“ lidi kolem, kteří se daný den nemohou dostat do svých nákupních center po ceste, na kterou jsou zvyklí. I když platíme uzavírky a stojí nás to nemalé peníze, uzavírky jsou pouze fiktivní, abychom mohli vůbec závod uspořádat. Ale v podmínkách je, že musíme kohokoliv kamkoliv pustit – jako podmínka uspořádání závodu. Takže je to trochu na hlavu postavené.

Protože jsem jezdil po světě po závodech, mám srovnání a hrozně mě to mrzí. Když tam člověk dojede na obdobně obsazený závod a vidí, jak tam fungují složky policie, armády či Červený kříž. A my nejsme schopni na nejvytížěnejší křižovatku závodu sehnat jediného policistu. I když ho tam máme většinou v civilu, tak si uniformovaní potom přistaví auto k dané křižovatce a pouze kritizují namísto toho, aby přiložili ruku k dílu. Poté se musíme dostavovat na příslušné orgány a spoustu věcí vysvětlovat.

Daří se nám s „dobrovolniky“ (jsou to spíše takoví špatně placení brigádníci. Alespoň malým penízem jim takto chceme poděkovat). V posledním ročníku bylo poměrně dost lidí, kteří nám pomáhali organizačně (cca 180), a to je již znát. A jsme rádi. Protože bez nich by to prostě nešlo. I touto formou bychom chtěli poděkovat, že s námi i Vámi mají ty nervy a někteří pomáhají již velmi dlouho.

Novinkou v tomto roce je i skutecnost, že chceme uspořádat na podzim běžecký závod na 10km, noční běh. Moraviaman pod svou hlavičkou pořáda Aquatlon, v létě pak hlavní závod na Ironmanských distancích a to jak pro jednotlivce, tak pro již zmiňované štafety a v neposlední řade je to podzim a s ním první ročník běhu na 10km. Samozřejmě myslíme také na děti a ve spolupráci s Tomem Slavatou se ve čtvrtek před Moraviamanem koná závod v duatlonu pro děti z dětských domovů h2a také z úplných rodin. V den samotného hlavního závodu jsou pro děti nachystané hned závody dva, a to 300 metrový běh pro ty menší a aquatlon na 100m plavání s 1km během pro ty větší.

Jiří Daněk,
Organizátor dlouhého triatlonu, aquatlonu a běžeckého závodu pod hlavičkou Moraviamana
stránky závodu: www.moraviaman.cz

areal

Slovakman 226

Ani sme sa nenazdali a pred Slovakmana 226 už budeme v tomto roku písať číslo 13. Bude to šťastná alebo nešťastná trinástka?

Od vzniku Slovakmana 226 už prešlo 13 rokov a priznám sa, že ani ja som nečakal, že to potiahnem tak ďaleko. Boli roky, keď som s tým už chcel skončiť, lebo to nenapĺňalo moje predstavy. Či už o počte pretekárov, o zázemí, a v neposlednom rade o financiách. Našťastie pre Slovakmana, moje okolie ma presvedčilo, aby sme skúsili ešte jeden rok a vždy sa nám podarilo posunúť to o krok ďalej. Po ôsmich ročníkoch v Nitre a Šuranoch prospelo Slovakmanu sťahovanie do Piešťan, kde sme našli nové impulzy do ďalšej roboty. Nový areál poskytol priestor pre moje predstavy o tom, ako by to celé malo vyzerať. Vždy som sníval, aby aj na Slovensku vyzerali podujatia tak, ako sme na to zvyknutí zo zahraničia so všetkým, čo k tomu patrí. Kvalitné trate, dobré zabezpečenie počas pretekania a super Finishline s tribúnami, veľkou obrazovkou, masívnym zvukom a dobrou atmosférou v cieli.

V Piešťanoch sme našli aj veľkú podporu mesta, ktoré nás, keď trochu preženiem, privítalo s otvorenou náručou. Ústretovosť na mestskom úrade bola až prekvapivo priaznivá. Primátor mesta Remo Ciciutto (pôvodom Talian) nám povedal, že za svojho pôsobenia nevyhnal z mesta žiadne podujatie, tak prečo by mal hádzať polená pod nohy Slovakmanu. Po jesennej výmene na mestskej radnici v Piešťanoch sme sa trochu obávali ako to bude pokračovať, ale už prvá návšteva naznačila, že mesto Piešťany si Slovakmana vzalo za svojho. A že už vôbec nevadia dopravné obmedzenia v meste ani decibely z aparatúry od 5:00 do 24:00 v deň pretekov. A takéto pozitívne impulzy vás vždy tak trochu naštartujú do ďalšej práce. Ďalší zlomový bod pre Slovakmana bolo zaradenie do Ford Czechman Tour, vďaka Jaromírovi Sedlákovi a Tomášovi Petrovi sa Slovakman dostal do tohto, pre náš región významného seriálu. Pribudli ďalší pretekári a úroveň aj vďaka zabezpečeniu zo strany ČTA sa zdvihla o nejaký level nahor. Spoločné majstrovstvá ČR a SR zase pozdvihli športovú úroveň podujatia a súboje Džalaja s Vabrouškom patria medzi naozaj napínavé. Snívam ešte o jednom. O atmosfére vo Finishline. Každý, kto bol napríklad v Klagenfurte alebo v Rothe vie, o čom hovorím. Stále platí môj výrok, že Čechoslováci sa hanbia zabávať triezvi. Pod vplyvom povzbudzovadla sme neskutočne žoviálny národ, ale na tribúnach v cieli len nemo stojíme a robí nám problém podieľať sa na atmosfére. Stojí ma to nemalé úsilie rozhýbať dav. Posledné dva roky sa to trochu lepší a ja verím, že ten malý Klagenfurt v Piešťanoch raz vybudujeme do úplnej dokonalosti, a trinástka sa stane šťastným číslom.

Slovakman 113

Malý brat Slovakman 226 sa narodil o 5 rokov neskôr a ubytoval sa v malej obci Bátovce. Nikdy nemal ambície konkurovať veľkému bratovi. Našiel si svojich priaznivcov a klientelu, a tak sa pomaličky aj on v skromnejších podmienkach na slovenské pomery vypracoval na veľmi slušné podujatie, ktoré si zobral do svojho portfólia seriál FCMT (Ford Czechman Tour). vlado_baronMalý brat rástol a rástol, až mu Bátovce začali byť malé. V tomto roku sa vydal malý Slovakmanko hľadať nové miesto, a rozhodol sa zakotviť v novovybudovanom centre športu, Elements Resort Šamorín.

Vlado Baron,
Organizátor Slovakmana 113 i Slovakmana 226
stránky závodu: www.slovakman.sk

BIGMAN

BIGMAN

Tady si dovolíme do představení závodu pořadatelem trochu vstoupit, ne snad proto abychom zabránili pořadateli říct co chce (naopak, myslíme že si, že z důvodů které nastíníme bude možná dobré věnovat pojmu Bigman samostatný článek).

V Československu snad není triatlonisty, který by o projektu Bigman neslyšel, na závod i organizátora je možné zaslechnout názory, dá se říct, širokospektrální. Názor si utvořili (či jej odněkud přejali) i ti, kteří organizátora neznají a na závodě samotném nikdy nebyli. My tady nejsme pro to abychom dělali arbitra či se stavěli na něčí stranu, ale upřimně přidáváme, že budeme moc rádi, když se triatlon u nás posune směrem k tomu světovému, výkony, kulturou, zázemím.. asi je zbytečné taxativně vyjmenovávat co všichni cítíme. A dost možná by se dalo připustit, že napříč celou triatlonovou obcí je jedna věc na, které se shodnou všichni bez rozdílu, že největším a nejjistějším měřítkem úspěšnosti jakéhokoliv závodu jsou sami závodníci.

Možná by došlo i ke shodě, že není kontroverznějšího závodu než je Bigman, ale k tomu se letos přidala ještě jedna věc, sice je jen jedna, ovšem v česko-slovenském triatlonu je bezesporu něčím přelomová. Bigman se dostal ze všech zájemců nejdál při vyjednávání o zařazení mezi master seriály, Bigman je před cílem jmenujícím se Challenge Family. Ještě to není vítězství, ale už je to úspěch, který se v Česko-slovensku příliš neodpouští.

Protentokrát jsme tedy nedali pořadateli slovo ať se představí sám, ale Roman Jaroš od nás dostal dvě otázky, které poletují česko-slovenským etérem, a které cítíme, že by měl odpovědět ten kterého se týkají asi nejvíc.

Navenek působí Bigman jako závod, který je na vlně, závod, kterému se daří a jež nemá žádný z problémů, se kterými se potýkají ostatní pořadatelé závodů v Československu. Mohl by jsi nám jemně odhalit roušku za níž se skrývá celá ta velká práce která je za Bigmanem, a říct nakolik je pocit toho že štěstěna je sudičkou Bigmana pravdivý?

Říká se, že štěstí přeje připraveným a to já myslím vždy byl. Nechci, aby to znělo vychloubačně, ale pokud za sebe mohu doporučit:

a) pro organizátora nesmí padnout otázka, na kterou nemá pro sebe správnou odpověď

b) nesmí, byť jedním procentem o svém projektu pochybovat

Je potřeba svému projektu, závodu věřit a být vždy o několik kroků napřed. Problémů máme stejně jako ostatní a myslím, že určitě vzhledem k lokalitě daleko větší, ty se ale dají řešit. Víte, ono vstoupit do historického centra, chráněné krajinné oblasti, uzavřít dálnici je hodně lehké našlapávání. Nejdu a nechci jít cestou, po mě potopa. I ti, kteří z různých důvodů sport/pohyb nemají rádi a já jim znepříjemním život omezeními a uzavírkami, jsou pro mě velice důležití, jsou pro mě partneři s velkým P.

Co je však daleko horší a neřešitelné je lidská závist, nepřejícnost, pomluvy a prostá lidská blbost. Říká se, že nejhorší srážka je s blbcem a já se k tomuto rčení připojuji. Paradoxně to ale nejsou politici, úředníci (před jejich prací, snahou a ochotou klobouk dolů), diváci.., ale Vaši „kolegové“ z triatlonového prostředí.

Jen opravdu tvrdá a poctivá celoroční práce a Vaše výsledky jsou účinnou obranou proti těmto srážkám (jinak bych byl již dávno v kómatu).

Co napadne nejednoho, kdo se o triatlon zajímá, otázka, které se nejde nevyhnout: Proč právě Challenge a ne Ironman?

Před devíti lety jsem prohlásil, že naším cílem je přivést do ČR ME popř. MS, SP v dlouhém triatlonu a závod světové série.

ME a SP jsme do Prahy v roce 2009 přivedli i přes nepřejícnost mnohých, se spoustou ne klacků, ale klád pod nohama (nedodání schváleného počtu rozhodčích, nevyhodnocení výsledků družstev, neúčast kompetentních na technické schůzce, chyby ve zpracování výsledků,..) Díky tomu jsme již na MS nedosáhli. Nechci se k tomu již dále vyjadřovat, byť se tato záležitost dlouho přetřásala. Na svoji obhajobu mohu pouze říci, že jsem inicioval rozhovor v ČT v pořadu myslím, se to jmenovalo „Na slovíčko“ ,aby se veřejnost (hlavně ta triatlonová) dozvěděla skutečnosti a měla možnost si udělat vlastní názor, bohužel protistrana rozhovor odmítla.. a dále už opravdu bez komentáře.

Shodou okolností, když jsem v loňském roce přemýšlel jak dál, zkontaktovali jsme se s představiteli Challenge Family a velice rychle jsme našli společnou řeč a vůli zařadit náš závod v dlouhém triatlonu pro rok 2016 do seriálu Challenge Family. Z našeho pohledu proč ano: byla oceněna naše osmiletá práce, systematičnost, lokalita, myšlenka, společenská hodnota i vývoj našeho festivalu, ale hlavně projekt Bigman. roman_jarosNásledovala osobní schůzka a dnes mohu říci, že 2. 7. 2016 se pojede v Praze závod světové série Challenge family „CHALLENGE Czech BIGMAN PRAGUE“. Zařazení do tohoto seriálu je pro nás velkou poctou a vzhlížíme k němu s úctou. Bude to stát ještě velké úsilí a věřte, nemalé finanční prostředky.

Roman Jaroš,
Organizátor Bigmana
stránky závodu: www.czechbigman.cz

OravamanOravaman

Ako už býva v kuchyni Oravamanu zvykom, každý rok je niečim iný, a tak pre tohtoročné 5. výročie pretekov sme si dovolili pozmeniť čo sa dalo.

Tento rok po prvýkrát pretekárov čakajú 2 trasy. Pre odvážnych to budú trate stredného triatlonu, v číslach 2 km – 90 km – 21 km a pre menej odvážnych trate podobné olympíjskemu triatlonu 1 km – 37 km – 14 km. Kilometrovo to znie obyčajne, ale ak sa pozrieme na prevýšenie, tak tí bláznivejší si užijú 3300 m adrenalínu, a tí normálnejší sa zahrejú pri 1500 m prevýšení.

Kratšia trať vznikla najmä kvôli pretekárom, čo neradi plávajú, alebo kvôli tým, ktorí sa zatiaľ odvážili súťažiť len v štafete. Takže účasť na kratšej trati je malý krok k tomu, aby si pretekári vyskúšali aké je to bojovať s prevýšením, a v budúcnosti snáď nájdu odvahu na celú trať.

Ďalšou, výraznou zmenou bude zrušenie sprievodných vozidiel. Pri prvých ročníkoch, keď bolo menej pretekárov, autá dodávali atmosféru pro-tour pretekov, dnes však pri počte takmer 500 pretekárov sú trúbiace, bláznivo a drzo jazdiace sprievodné autá hrozbou nielen pre pretekárov, ale aj pre divákov a obyvateľov obcí.

Detský duatlon sa zo soboty presúva na piatok. Pripravujeme o niečo náročnejšiu trať pre deti vo veku 12 – 18 rokov. Prezradíme, že celú akciu si berie pod krídla Tomáš Slavata, takže o kvalitu a super atmosféru bude postarané. Novinkou bude v piatok večerný beh pre širokú verejnosť, bez časomiery, bez vyhlasovania výsledkov (trasa cez Zuberec do 4 km). Bude to Beh priateľov.. (to bude prekvapenie). Piaty ročník už klope smelo na dvere, ale my už dnes premýšľame nad novinkami a zmenami pre rok 2016.

peto_palaPretekári sa môžu tešiť na skvelé darčeky od našich sponzorov a partnerov, prezradíme len toľko, že to proste bude ako nebolo. Naše prvé, aj keď malé jubileum, treba patrične osláviť.

Peter Paľa,
Organizátor Oravamana
stránky závodu: www.oravaman.sk

CM

Czechman

Historie CZECHMAN Triatlonu se začala psát již v roce 1994 na jezeře v Sadské nedaleko Poděbrad,kde se závod uskutečnil pod názvem Triatlon Sadská. Akce, která se uskutečnila pod taktovkou Jirky Horkého si díky své atmosféře a tratím hned získala oblibu jak u triatlonové veřejnosti, tak u elitních závodníků. Názvem Czechman se poprvé akce prezentuje v roce 2000 a závod se koná stále na tratích klasického 1⁄2 ironmana, tedy 1,9-90-21km. V roce 2003 si pořadatelé dávají pauzu, aby hned v následujícím roce 2004 stále oblíbenější závod přivítal Mistrovský České republiky na dlouhých tratích, tentokráte na netradičních distancích 3-130-30. Vzestupná tendence pokračuje hned v dalším roce a vrcholem Czechman Triatlonu v Sadské je Světový pohár ITU na tratích 3-80-20.

Přesně po 10. ročnících na vrcholu popularity však pořadatelský tým v čele s duchovním otcem Jiřím Horkým oznamuje ukončení závodu a s roční pauzou předává pomyslnou štafetu včetně názvu „CZECHMAN“ Pardubickému klubu SK OMT Pardubice.

V té době jsme si v klubu začali pohrávat s myšlenkou pořádání závodu a vše se nějak „potkalo“. Hlavním důvodem, proč jsme se rozhodli použít název Czechman byla výrazná podoba lokalit Sadské a Mělic, kam byl závod přemístěn. Pro náš tým OMT to byla ohromná výzva a současně i závazek, jelikož práci Jirky Horkého a celého jeho týmu jsem si nesmírně vážili a respektujeme ji dodnes.

Hned „první“ ročník v roce 2007 se vcelku se vydařil a písčitým cílem na pláži v Mělicích proběhlo přibližně 120 Finisheru. Mělice pak hostily Czechman Triatlon až do roku 2010, kdy se již počet startujících pohyboval okolo 250 a bylo nutno pro stále narůstající zájem nalézt vhodnější a prostornější místo. Od roku 2011 se akce zabydlela u písníku Hrádek, 5km severně od Lázní Bohdaneč, kde jsme našli téměř ideální místo pro triatlon. Kvalitní voda, velmi slušné komunikace a příjemné prostředí. Co bohužel nemáme je nějaké zázemí – vše musíme vybudovat téměř na zelené louce.

V tento okamžik se již intenzivně připravujeme na 9. ročník Czechman Triatlonu a neustále uvažujeme o možnosti navýšení kapacity závodu, jelikož je pro nás opravdu dost nepříjemné, že musíme odmítat zájemce o start. Propustnost tratí, hlavně cyklistiky je na svém limitu a určitě není naším cílem za každou cenu zvedat kapacitu.

Plavecká a běžecká část je celkem bezproblémová, ale řešíme právě trať cyklistiky, hlavně její bezpečnost. Při vyšších počtech výrazně hrozí neregulérnost závodu a pokud se nám podaří zajistit vyšší bezpečnost, více uzavřených míst na trati a prodloužení okruhu opět na 45 km, je dost pravděpodobné, že se ještě letos registrace znovu na poslední chvíli otevře.

Elegantním řešením, které se nám zatím nedaří prosadit by bylo částečné využití přilehlé dálnice D11, ale věříme, že i tato varianta má v budoucnu šanci a závodníci ji uvítají. Směr, který se jako pořadatelé snažíme stále držet je spokojený závodník, který se k nám chce vracet a je moc příjemné zjištění, kolik lidí z okolí závod motivuje a kolik závodníku se vrací.

A co budoucnost závodu Czechman? Česká republika neustále čeká na nějaký závod světové série Ironman nebo Challenge a určitě by to našemu triatlonu a povědomí této sportovní disciplíny výrazně pomohlo, ale Czechman v tento okamžik v žádném jednání není a pokud se to v brzké budoucnosti má stát, tak se to stane.. Vedle výhod to jistě přináší i „nějaké“ nevýhody a tou je určitě ztráta své tváře – závod by se stal jedním z mnoha. Upřímně řečeno, už ani nevím, kolik má která série závodů?tomas_petr

Budoucnost CZECHMAN Triatlonu je tedy otevřená a je jen otázkou, kam nás závodníci nasměrují!

Tomáš Petr,
Organizátor Czechmana
stránky závodu: www.czechman.cz

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com apk4phone.com tengag.com moviekillers.com